RSS feed for ticilahmann
  • The Sound of Silence

    The Sound of Silence

    ★★★

    peter sarsgaard wants to fix my life by studying my house? here's more than welcome to

  • Superbad

    Superbad

    ★★½

    I'm here for seth rogen and bill hader

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★★

    I may be special emotional when we are talking about grandmas but this movie is so heartwarming and precious that I would ended up crying anyway

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    sorry for not giving five stars the first time I watched. I have failed you kubrick

  • The Birds

    The Birds

    ★★★★½

    hitchcock throwing birds in the actors faces. classic hitchcock

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

    is that fat guy okay?

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★½

    boys will be boys

  • Goodnight Mommy

    Goodnight Mommy

    ★★★★½

    there's no words to describe this movie

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    bad

  • Diabolique

    Diabolique

    ★★★★½

    justice for moinet

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

    girl really thought freddy krueger was tinker bell huh

  • mother!

    mother!

    ★★½

    maybe if I didn't know anything about the movie I would have enjoyed it more but anyways Jennifer Lawrence gave some acting in this