RSS feed for ticilahmann

ticilahmann has written 16 reviews for films rated ★★★ .

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★

    Senti falta de tanta coisa no filme. Talvez merecesse mais que 3 estrelas, mas pelo hype do filme eu esperava mais. Faltou roteiro e fotografia, em alguns momento até direção. Eu entendo a importância da mensagem passada no filme no momento atual do país e até concordo com ela em partes, mas não consegui gostar do filme como um todo. Acho que o Kleber Mendonça Filho colocou o sarrafo muito alto com Aquarius e não conseguiu alcança-lo com Bacurau.

  • The Sound of Silence

    The Sound of Silence

    ★★★

    peter sarsgaard wants to fix my life by studying my house? here's more than welcome to

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

    is that fat guy okay?

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★

    I'm just glad that the old lady is alive

  • Love & Other Drugs

    Love & Other Drugs

    ★★★

    I mean if I met Anne Hathaway my life would change forever too

  • Blue Jasmine

    Blue Jasmine

    ★★★

    cate blanchett, sally hawkings and michael stuhlbarg could be great if it wasnt a w*ody all*n movie

  • The Perfection

    The Perfection

    ★★★

    Is this happening in the same universe as get out?

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★

    I'm always here for Colin Firth

  • Split

    Split

    ★★★

    three stars only because of mr. willis at the end with that look in his face that said "not that shit again"

  • Climax

    Climax

    ★★★

    Maybe if I was in drugs I would have enjoyed it more

  • Boy Erased

    Boy Erased

    ★★★

    boy erased is for straight people what green book is for white people.

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★

    Von Trier's own narcissism doesn't allow the movie to be better than this.