Jacob has logged 726 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★
Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
White Material

White Material

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
El sur

El sur

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry