Jacob has logged 68 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guava Island

Guava Island

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★½
Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★½
Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry