Sort by

Lunchbox_films🎞 has logged 635 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
30
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry