Big Tim has logged 121 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry