Sort by

tilda has logged 125 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ghost World

Ghost World

2001
×
Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottoms

Bottoms

2023
×
Edit this entry  
05
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★½
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry