Sort by

sophie has logged 67 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★
Edit this entry  
21
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
21
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Katyn

Katyn

2007
×
★★
Edit this entry  
18
Afterimage

Afterimage

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Identity Card

Identity Card

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★
Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
The White Lady

The White Lady

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Soviet Story

The Soviet Story

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★½
Edit this entry