Tim has logged 64 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polar

Polar

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Solo

Solo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Upside

The Upside

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
IO

IO

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Manster

The Manster

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Truth or Dare?: A Critical Madness

Truth or Dare?: A Critical Madness

1986
×
Read the review Edit this entry  
18
The Creeping Terror

The Creeping Terror

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
The Hypnotic Eye

The Hypnotic Eye

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Food of the Gods

The Food of the Gods

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
PROTOTYPE

PROTOTYPE

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amer

Amer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Santos Palace

Santos Palace

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mary, Queen of Scots

Mary, Queen of Scots

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Portrait of the Lady in Yellow

The Strange Portrait of the Lady in Yellow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The End of Our Love

The End of Our Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yellow Room

Yellow Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Catharsis

Catharsis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry