Tim has logged 50 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Combat Obscura

Combat Obscura

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funan

Funan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wind

The Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
For Sama

For Sama

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Day of Life

Another Day of Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Truck: Closing of a GM Plant

The Last Truck: Closing of a GM Plant

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Okko's Inn

Okko's Inn

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Evita

Evita

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry