Sort by

Tim has logged 43 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full of Life

Full of Life

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phffft

Phffft

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Read prior review Edit this entry  
25
Witchcraft 8: Salem's Ghost

Witchcraft 8: Salem's Ghost

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Commandos Strike at Dawn

Commandos Strike at Dawn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Confession

True Confession

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whimsical Illusions

Whimsical Illusions

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Somewhere Beneath the Wide Sky

Somewhere Beneath the Wide Sky

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rip's Dream

Rip's Dream

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sea Shall Not Have Them

The Sea Shall Not Have Them

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Virtue

Virtue

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thick-Walled Room

The Thick-Walled Room

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight

Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight

1984
×
★½
Read the review Edit this entry