Sort by

timcarrey has logged 657 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
28
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Asterix the Gaul

Asterix the Gaul

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
One Cut of the Dead Spin-Off: In Hollywood

One Cut of the Dead Spin-Off: In Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry