Sort by

Timcop has logged 488 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Society

High Society

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Visit to Santa

A Visit to Santa

1963
×
Read the review Edit this entry  
21
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alias Boston Blackie

Alias Boston Blackie

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dames

Dames

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rescue Dog

Rescue Dog

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hamburger: The Motion Picture

Hamburger: The Motion Picture

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World of Henry Orient

The World of Henry Orient

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Shock

Shock

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
01
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry