Sort by

Timcop has logged 45 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Film Fan

The Film Fan

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Unexpected Pest

The Unexpected Pest

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Haredevil Hare

Haredevil Hare

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Quackodile Tears

Quackodile Tears

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
Tweet and Lovely

Tweet and Lovely

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast and Furry-ous

Fast and Furry-ous

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hurdy-Gurdy Hare

Hurdy-Gurdy Hare

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry