Sort by

Timcop has logged 431 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostkeeper

Ghostkeeper

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mary's Incredible Dream

Mary's Incredible Dream

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Package

The Package

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Blind Mouseketeers

Three Blind Mouseketeers

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anthem

Anthem

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In Nomine Patris

In Nomine Patris

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Four Women

Four Women

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Variety

Variety

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Catchfire

Catchfire

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angus

Angus

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave

Dave

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
South

South

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer

Jennifer

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
When You Sleep

When You Sleep

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eugenie

Eugenie

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry