Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Doc's Kingdom

Doc's Kingdom

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman in White

A Woman in White

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Celebrity

Dead Celebrity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deed Undone

Deed Undone

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Texan

Return of the Texan

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boom

The Boom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amsterdam Global Village

Amsterdam Global Village

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes and the Deadly Necklace

Sherlock Holmes and the Deadly Necklace

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Winter Wind

Winter Wind

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Backstairs

Backstairs

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Corneille-Brecht ou Rome l'unique objet de mon ressentiment

Corneille-Brecht ou Rome l'unique objet de mon ressentiment

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Germany Pale Mother

Germany Pale Mother

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enigma

Enigma

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Thunders

Seven Thunders

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L'antimiracolo

L'antimiracolo

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Assignment K

Assignment K

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Samson Against the Sheik

Samson Against the Sheik

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Orbit 50: Letters to My 3 Sons

Orbit 50: Letters to My 3 Sons

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Un flic

Un flic

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coatti

Coatti

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Inspector

The Inspector

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Entr' Acte

Entr' Acte

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle Healing

Miracle Healing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Terrible Lovers

The Terrible Lovers

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Arc

The Arc

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Trevico-Torino (viaggio nel Fiat-Nam)

Trevico-Torino (viaggio nel Fiat-Nam)

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yesterday's Enemy

Yesterday's Enemy

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Le dernier homme

Le dernier homme

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guns at Batasi

Guns at Batasi

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hinterland

Hinterland

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decameron Nights

Decameron Nights

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Edge

The Edge

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucky Luciano

Lucky Luciano

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bhowani Junction

Bhowani Junction

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mister Cory

Mister Cory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Screwball Squirrel

Screwball Squirrel

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry