Sort by

Bruno has logged 37 entries for films during 2008.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Love and Anger

Love and Anger

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Flame that Never Dies

The Flame that Never Dies

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Baker's Wife

The Baker's Wife

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shadow Box

The Shadow Box

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Louis Lumière

Louis Lumière

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once More

Once More

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sicilian

The Sicilian

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life the Way It Is

Life the Way It Is

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Messalina

Messalina

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time Stood Still

Time Stood Still

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Scopone Game

The Scopone Game

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Hajji Baba

The Adventures of Hajji Baba

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cleopatra

Cleopatra

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beethoven's Great Love

Beethoven's Great Love

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Othon

Othon

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
100 Horsemen

100 Horsemen

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hercules Against the Barbarians

Hercules Against the Barbarians

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost of Love

Ghost of Love

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Somewhere Beyond Love

Somewhere Beyond Love

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Straight Ahead Until Morning

Straight Ahead Until Morning

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
End of Desire

End of Desire

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry