Sort by

Bruno has logged 62 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Flying with One Wing

Flying with One Wing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seven Seas to Calais

Seven Seas to Calais

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Savage Innocents

The Savage Innocents

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elementary Phrases

Elementary Phrases

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bacurau

Bacurau

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zones

Zones

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hurry Sundown

Hurry Sundown

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Middle-Class Train

Middle-Class Train

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jauja

Jauja

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jubal

Jubal

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Francisca

Francisca

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Porrada!

Porrada!

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Walkover

Walkover

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Garden of Evil

Garden of Evil

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is 40

This Is 40

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Letter to Freddy Buache

Letter to Freddy Buache

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clara's Heart

Clara's Heart

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plunging On Alone: Monte Hellman's Life in a Day

Plunging On Alone: Monte Hellman's Life in a Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrowhead

Arrowhead

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Diamantino

Diamantino

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pró Ano Há Mais

Pró Ano Há Mais

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Earth

Earth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Success Is the Best Revenge

Success Is the Best Revenge

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Behindert

Behindert

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry