Sort by

Tim has logged 24 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sci-Fi Boys

The Sci-Fi Boys

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry