Sort by

kel 🍷 has logged 142 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Disobedience

Disobedience

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free CeCe

Free CeCe

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★½
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
W. Kamau Bell: Private School Negro

W. Kamau Bell: Private School Negro

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★½
Read the review Edit this entry