Titus has logged 290 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry