• 101 Dalmatians

  • Romeo + Juliet

  • The People vs. Larry Flynt

  • Matilda

  • The Nutty Professor

  • Independence Day

  • Beautiful Thing

    ★★½

  • Mission: Impossible

  • The Craft

  • Fear

    ½

  • James and the Giant Peach

  • Fargo

    ★★★

  • Twelve Monkeys

  • Dracula: Dead and Loving It

    ★★★½

  • Venus Rising

  • Ace Ventura: When Nature Calls

  • Toy Story

  • Mallrats

    ★★

  • Se7en

    ★★★½

  • Babe

  • Species

    ★★

  • Clueless

    ★★

  • Delta of Venus

  • While You Were Sleeping

    ★★

  • Billy Madison

  • Interview with the Vampire

    ★★★½

  • Clerks

  • Natural Born Killers

  • Pulp Fiction

  • Black Beauty

  • Forrest Gump

  • The Crow

  • The Lion King

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Fire in the Sky

    ★★★½

  • Homeward Bound: The Incredible Journey

  • Dark Waters

    ★★½

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★

  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

  • Encino Man

    ★★★½

  • Alien³

    ★★★

  • Reservoir Dogs

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • Drop Dead Fred

  • The Doors

    ½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★

  • Kindergarten Cop

  • Edward Scissorhands

    ½

  • It

  • Home Alone

  • Flatliners

    ★★½

  • Arachnophobia

    ★★★

  • Total Recall

    ★½

  • Tremors

    ★★★

  • The Abyss

    ★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Pet Sematary

  • The Fly II

    ★★½

  • Child's Play

    ★★

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

  • Pumpkinhead

    ★★½

  • My Neighbor Totoro

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Near Dark

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★

  • The Lost Boys

    ★★★½

  • Jaws: The Revenge

  • Predator

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors