Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
Read the review Edit this entry  
21
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Domino

Domino

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Pip

Mr. Pip

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Connie and Carla

Connie and Carla

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pariah

Pariah

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whistle Down the Wind

Whistle Down the Wind

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry