• The Good Place: Live Panel Discussion

    The Good Place: Live Panel Discussion

    I’ll use this to rate the show

    What a simple yet profound show. It constantly reinvents itself, finds new existential problems and ends at the perfect time. I’ll admit I am a bit of an existential spiral now, but that’s fine it happens often. 

    I think season 3 is most likely the weakest as we get the most time on earth and the least amount of afterlife shenanigans, but it’s still fine. and season 1 is most certainly the best,…

  • Strike

    Strike

    ★★★★

    no one directs mobs of people quite like Sergei

    the scenes of the actual strike happening are quite impressive

    idk, I don’t have a lot to say about this one, but it’s worth experiencing

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    I’m sure the rewatch value on this is low, but when I was in it, it was a good time. As much as I try to be a Marvel hater... they keep getting to me man.

    I feel like the filmmakers realized that it was too late to really focus on Natasha the whole time which is why they brought in all the additional characters that were much more interesting. Florence steals every scenes she’s apart of.

    You still get…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    I need to sit on this one for a bit... and see it again. But hot damn. That’s some good cinema, folks. 

    To me it gave off echoes of Don Quixote, The Odyssey, Pilgrim’s Progress, Voyage of the Dawn Treader and countless other tales of journeying from point to another, but in a way that’s an homage and not stolen. Feels as if this was the story that all other journey stories stemmed from. Positively medieval in nature. 

    I don’t…

  • Body and Soul

    Body and Soul

    ★★½

    going to pretend that ending didn’t happen since the director was forced to put it in by the censors

    loved the story. and the brave filmmakers behind it. faith really does blind people from seeing the truth.

  • Cleopatra

    Cleopatra

    ★★★★★

    I credit this movie with sparking my love for movies which garners my forever love for it. 

    Claudette Colbert is monumental in bringing the picture to life and dominates every scene she’s apart of, but what really makes it work is De Mille’s directorial choices. This was one of the last pictures made before the Hays Code really cracked down so it’s about as risqué as you can get for the 30s. I mean it opens with a nude woman…

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    all of my comfort movies are so devastating bro.

  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter

    Abraham Lincoln: Vampire Hunter

    ★★★½

    sigh.... sorry I loved this. it’s my love of cheesy horror-kinda-comedies that keeps me from being a snobby film bro though so I’ll accept my fate.

    Mary Todd Lincoln and Harriet Tubman loading rifles with silver bullets to fight Confederate vampires at Gettysburg was something that I’d never thought to fathom, but here we are.

  • Zootopia

    Zootopia

    ★★★★

    I really don’t have any problems with it? It’s a kids movie sure, but it delves pretty hard into the topic of prejudice which is a worthy topic to discuss. The score is great by the ever wonderful Michael Giacchino. The animation is whatever; no glaring mistakes and it won’t age as terribly as say The Incredibles has because it has a distinct enough style. I find the story interesting and it keeps the tension up until the end. It’s…

  • The Love Goddesses

    The Love Goddesses

    I mean if I had known it would have a slideshow of all the movies at the end, I wouldn’t have been furiously trying to find them the whole time lol

    1965 equivalent of a watch mojo video about sex in the movies. it’s aight. was very strange to include shirley temple and hayley mills in a line up of love goddesses 🤨

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic

    ★★★★

    Rewatched. It’s a great movie. 

    I feel a little too connected to it at times as I was homeschooled which was off the grid enough for me. What gets me is Ben’s transformation in understanding that he’s hurting his kids by what he is doing.... regardless of how intellectual and strong they are. That scene with Bo & Ben where Bo yells at his father for making him a freak... I wish I could express into words how that makes me…

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

    Listen! It’s adorable. And still at the “fun adventure” stage of the movies. And yes, I’m aware I watched this is the absolute worst order I possibly could have. My apologies.

    So many great moments. McDonagal having more than a cameo appearance (she’s big in DHP2, but not big enough imo). The car ride at the beginning. The huge sweeping shots that show you more of the castle than you’ll ever see again. The quidditch match with the rogue bogart. Hermione always knowing the right spells. The set up for the horcruxes later. There’s just a lot to love here.