Toby has logged 36 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
Edit this entry  
18
The Bay

The Bay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flubber

Flubber

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prayers for Bobby

Prayers for Bobby

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drag Becomes Him

Drag Becomes Him

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Afar

From Afar

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
It

It

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry