TJ has logged 129 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Olive the Other Reindeer

Olive the Other Reindeer

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry