Sort by

Kingly has logged 48 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Insidious

Insidious

2010
×
Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★
Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★½
Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry