Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Every Day

Every Day

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Call

The Call

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cyber Seduction: His Secret Life

Cyber Seduction: His Secret Life

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry