Sort by

The Movie Inspector has logged 23 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry