Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
New York Minute

New York Minute

2004
×
Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
21
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Lolita

Lolita

1997
×
Edit this entry  
16
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hot Two Weeks: The Making of Heaven Knows What

A Hot Two Weeks: The Making of Heaven Knows What

2015
×
Edit this entry  
06
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Edit this entry  
05
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
86'd

86'd

2018
×
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Edit this entry  
18
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Trophy Hunter

Trophy Hunter

2012
×
Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
11
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry