Toby has logged 241 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
Edit this entry  
24
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dragon Ball Z: Lord Slug

Dragon Ball Z: Lord Slug

1991
×
★★★
Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Nightfall

Nightfall

2012
×
★★
Edit this entry  
29
10 Minutes

10 Minutes

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Woman on Top

Woman on Top

2000
×
Edit this entry  
24
Sweet Lies

Sweet Lies

1987
×
Edit this entry  
23
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry