Sort by

Todd Gaines has logged 257 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hardbodies

Hardbodies

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bounty Killer

Bounty Killer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vicious Lips

Vicious Lips

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unholy Rollers

The Unholy Rollers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Eight

The Devil's Eight

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Invasion of the Bee Girls

Invasion of the Bee Girls

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Next Day Air

Next Day Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Force of One

A Force of One

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harley Davidson and the Marlboro Man

Harley Davidson and the Marlboro Man

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Species

Species

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Punisher

The Punisher

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vampires: Los Muertos

Vampires: Los Muertos

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vixen!

Vixen!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gymkata

Gymkata

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach

L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Day of the Warrior

Day of the Warrior

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dallas Connection

The Dallas Connection

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry