alex todd 🧟‍♂️ has logged 93 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil At Your Heels

The Devil At Your Heels

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Game of Thrones Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Game of Thrones Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Read the review Edit this entry