Sort by

kurt has logged 176 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Battle of the Sexes

The Battle of the Sexes

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodbye Bafana

Goodbye Bafana

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Stolen Revolution

My Stolen Revolution

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Something Must Break

Something Must Break

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry