RSS feed for kurt

kurt has logged 35 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wedding Party

The Wedding Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Deprogrammed

Deprogrammed

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
H.O.

H.O.

1979
×
Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Find Me

Find Me

×
Read the review Edit this entry  
12
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Traitors

Traitors

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lovely Rita

Lovely Rita

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Caramel

Caramel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Exotica

Exotica

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
City 40

City 40

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry