Sort by

k has logged 179 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Blind Mountain

Blind Mountain

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gorillaz: Reject False Icons

Gorillaz: Reject False Icons

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Knew a Lot

The Man Who Knew a Lot

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
This Is Not Berlin

This Is Not Berlin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Burden

The Burden

2017
×
Read other review Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bath House

Bath House

2014
×
Edit this entry  
10
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
Edit this entry  
10
Something to Remember

Something to Remember

2019
×
Edit this entry  
10
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Party Monster

Party Monster

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Food

Food

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Moon-Face

Moon-Face

1993
×
Edit this entry  
30
Adventure Pizza

Adventure Pizza

1996
×
Edit this entry  
30
Revolver

Revolver

1994
×
Edit this entry  
30
The Vacation Resort

The Vacation Resort

1981
×
Edit this entry  
29
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grandmother's Eye

Grandmother's Eye

2010
×
Edit this entry  
29
The Man Without Qualities

The Man Without Qualities

2003
×
Edit this entry  
29
879

879

1998
×
Edit this entry  
29
Exit

Exit

1997
×
Edit this entry