Sort by

Todd has logged 896 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Party

The Wild Party

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
Read the review Edit this entry  
25
Just Neighbors

Just Neighbors

1919
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hilarious Posters

The Hilarious Posters

1906
×
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jay Sebring....Cutting to the Truth

Jay Sebring....Cutting to the Truth

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Winning: The Racing Life of Paul Newman

Winning: The Racing Life of Paul Newman

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Will Penny

Will Penny

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dear Brigitte

Dear Brigitte

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lonely Man

The Lonely Man

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of Frenchie King

The Legend of Frenchie King

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Buddy Holly Story

The Buddy Holly Story

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry