• The Apartment

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★

  • Rear Window

    ★★★

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • The African Queen

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★

  • All About Eve

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • The General

    ★★★★