• The Gentlemen

    ★★★

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • The Changeling

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Tremors

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Candyman

    ★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Audition

    ★★★

  • Black Box

    ★★

  • Blood Vessel

    ★★

  • The Dark and the Wicked

    ★★★

  • The Mortuary Collection

    ★★★★

  • Scare Me

    ★★★★

  • Spiral

    ★★