Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Memories

Memories

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Goddess of Mercy

Goddess of Mercy

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Danny Says

Danny Says

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Open Your Mouth and Say... Mr. Chi Pig

Open Your Mouth and Say... Mr. Chi Pig

2010
×
Edit this entry  
11
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
1991: The Year Punk Broke

1991: The Year Punk Broke

1992
×
Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
Edit this entry  
27
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry