• Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★½

    Very rough beginning, and often lacking in some real tangible grit, this ends up becoming fun enough, and is thankfully clever enough not to overstay its welcome at a reasonable 95 minutes.

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★½

    Terrifically funny, visually inventive, snappy dialogue, strong emotional arc, what else can one ask for? I think there's a strong argument to be made for the Cornetto trilogy to be among the very best film series.

  • The Hitcher

    The Hitcher

    ★★★½

    I mean, what would you expect if you picked up a hitchhiking Rutger Hauer in the middle of nowhere?

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★

    A return to form for Nolan after the disappointment of Tenet. It speaks to his skills as a filmmaker that this 3 hour honker of a film (that mostly consists of people having conversations) is rarely anything but captivating cinema. Really good stuff!

  • Abby

    Abby

    ★★★½

    Describing this film as the blaxploitation Exorcist would both be very accurate but also sell this little oddity short of its occasional comic brilliance, accidental or not.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

    Continues to slap, feels as fresh as it did in 2010.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★½

    Very fun in the moment, with Ryan Gosling being the clear standout in a very good ensemble. What’s ultimately frustrating about Barbie is its mushy stance on anything. It pokes fun at itself at every corner, becoming super meta about it being nothing more than an overlong ad to shell out more $$$ for plastic dolls, but then flip-flops that with broad, yet earnest proclamations of female empowerment. The latter rings hollow though because the former is such an unashamedly…

  • The Addiction

    The Addiction

    ★★★

    Beautifully shot but very meandering tale of mid 90s Lili Taylor turning into a vampire in New York, while the whole process gets likened to drug addiction. See where they got that title from?

    Lili Taylor is really freakin’ good in the main role but it’s Christopher Walken that’ll stick with you, putting on some extra slices of the finest Walken in his unfortunately brief appearance.

    Watched at Alamo Drafthouse in San Francisco as part of their Terror Tuesday series.

  • The Happiness of the Katakuris

    The Happiness of the Katakuris

    ★★★★

    The kind of movie that is such sick fun to discover and makes you wanna tell everyone about it. This is a trip and a half and also one heck of a comic musical.

    Watched it at the Alamo Drafthouse in San Francisco with a very game crowd.

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    Paris. They don't even speak English there.

    Turns out Anthony Hopkins WAS worthy of that Best Actor trophy.

  • The Whale

    The Whale

    ★½

    Good job, Aronofsky, you put Brendan Fraser in a fatsuit to shamelessly gawk at him and somehow duping the dummies of the Academy to give him a Best Actor Oscar in this misguided and cruel film. Besides that, what’s the point?

  • Talk to Me

    Talk to Me

    ★★

    Underwhelming would put it generously. Given the hype this film received it falls well below expectations, suffering from very sloppy, cliché-ridden writing, nonsensical characters and a severe lack of scares or tension. There’s some gory craft on display and the central premise of teens getting high on being possessed by demons has a lot of potential. But it’s potential that ultimately never gets fulfilled. Sadly it’s all a bit of a disappointment.