Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Liberation Notes

My Liberation Notes

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hive

Hive

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry