Sort by

Jonathan has logged 485 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Party Central

Party Central

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joshua and the Promised Land

Joshua and the Promised Land

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Come Together

Come Together

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Seventeen Again

Seventeen Again

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Affaires publiques

Les Affaires publiques

1934
×
★★
Read the review Edit this entry