Sort by

Tom has logged 449 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hope

Hope

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
08
Speak

Speak

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
My Name Is Yu Ming

My Name Is Yu Ming

2003
×
Read prior review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
20
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shirley

Shirley

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry