Sort by

Tom has logged 66 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night School

Night School

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Excision

Excision

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
SIDA

SIDA

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
42

42

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Art of Filmmaking

The Art of Filmmaking

2019
×
Edit this entry  
08
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry