Sort by

guilherme has logged 315 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Sócrates

Sócrates

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
08
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Midway

Midway

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blockbuster

Blockbuster

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Califórnia

Califórnia

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★½
Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry