Sort by

guilherme has logged 32 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fyre

Fyre

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry