Monica has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
Read prior review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Read prior review Edit this entry  
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry