• Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    i've watched this like four times in the past few months because i miss new movies and this movie is so comforting? like it just feels like a big hug.

  • Halloweentown

    Halloweentown

    this is the best halloween movie and i will take no criticism on the topic

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★½

    the looking into the camera bit was less clever and a little too "Dora the Explorer"

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    this would have been my favorite as a kid <3

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★

    like most Miyazaki movies, the first thing that I want to do when I finish it is to watch it again to get all the details and story notes that I can from it.

    visually, this is one of my favorites of the Ghibli/Miyazaki films I've seen. the visuals in this were stunning and I know I'll think of them often. in terms of the story, I found it a very similar one to nausicaa, which I think I prefer more.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    such a fun movie to rewatch alone, when I can pause it and just talk to myself about certain decisions in this movie and how much i love the choices rian johnson made here. definitely watching this with the commentary soon because one has to assume that he has the best director's commentary, yes?

  • Love, Rosie

    Love, Rosie

    ★★★★

    finally, some good friends-to-lovers food.

    the glances, the letters, the longing, and when their first instinct is to follow katie to the roof? it's so good.

  • Black Is King

    Black Is King

    ★★★★★

    the way that is superior in every possible way to disney's own remake of their own movie is honestly astounding.

    this is the standard.

  • Tangled

    Tangled

    ★★★★★

    the circle of people whose favorite disney princess movie is Tangled and the circle of people who love the renaissance faire is just a circle and i'm in the middle of that circle.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★★

    needed some good vibes in my life, so i rewatched this gem. if we're all still here in 2022, you best believe me and my tissues will be cheering for astrid and rachel and nick in the sequel.

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    sometimes you're depressed and you become a monster and destroy everything around you and all you need is someone to be forcefully good to you and live out your life weaving in a cottage in the middle of nowhere in peace and honestly that sounds a little bit like a dream.

  • Hamilton

    Hamilton

    am i allowed to say that the boot was better?