Sort by

Tom has logged 229 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Incarnate

Incarnate

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Trolls

Trolls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry